Na początku roku przedstawiłem Wam pierwszą połowę mojego TOP10 Hot Hatchy. Jak widać długo nosiłem się z zamiarem dokończenia dzieła. Miałem problem z wyborem kilku kandydatów. Z jednej strony chciałem uwzględnić w tym zestawieniu pewne klasyki (np. Lancia Delta Integrale), ale z drugiej chciałem, żeby było nowocześnie. Postawiłem na to drugie co ładnie przedstawia następująca piątka.

MB_2013-A45AMGMercedes-Benz A45 AMG

Kochamy AMG. AMG to moc. AMG to zwariowana moc. Dlatego tylko jak usłyszałem 360 KM z dwulitrowego silnika w małej A klasie musiałem się tym zainteresować. Oczywiście nie obyło się bez napędu 4×4. Brakuje jednak napędu na tył, ale auto bazuje na przednionapędowej klasie A. Trzecia generacja modelu w końcu prezentuje charakter jaki prezentować powinna od początku – zadziorny, sportowy styl. Dodajcie tylny spojler w wersji A45 i mamy hot hatcha jak się patrzy.

VW Golf R32

Volkswagen-Golf-VII-RMieliśmy kilka edycji najmocniejszego Golfa. Auto które przeszło niesamowitą metamorfozę od generacji IV do VII. Najważniejsza to utrata dwóch cylindrów. Najciekawsza właśnie w generacji IV i V była widlasta szóstka o pojemności 3.2 litra. Moc 250 KM w czasach pojawienia się pierwszej edycji biła na głowę. Czasy się zmieniają, downsizing nas tępi, ale mocy na szczęście przybywa. Najnowsza VII generacja po zrzuceniu (już przez poprzednika) 2 cylindrów rozwija aż 300 KM. Takie osiągi sprawiają, że możemy go równać z numerem 1 na tej liście – Focusem RS500. No i na dodatek Golf w końcu wygląda porządnie…

Forst_Fiesta_ST_Concept_2011_02_1024x768Ford Fiesta ST

Samochód roku 2013 TopGear. Mały zwinny, prawdziwy hot hatch. Niekiedy nie potrzebujemy 300 czy 400 koni mechanicznych. Ciężko w takich autach napotkać na kres możliwości i punkt lekkiego przegięcia, a przecież wtedy zabawa jest najlepsza. 182 KM w aucie ważącym trochę ponad tonę działa cuda. Mocno polecamy.

 

Audi_A1_QuatroAudi A1 Quattro

Rodzynek w tym zestawieniu. Limitowana do 333 sztuk wersja najmniejszego Audi. 256KM z turbo i rewelacyjny napęd quattro. Przepis na sukces murowany. Przyspieszenie na poziomie 5,7 s do setki robi wrażenie. No i ten wygląd… Nie jestem fanem białego lakieru, ale A1 Quattro z czarnymi dodatkami wygląda zjawiskowo. I te felgi. Cudo!

 

Dat ass...Opel Astra OPC

Zastanawiałem się czy Astra ma prawo znaleźć się w tym zestawieniu. Ale zamieściłem ją dlatego, że to jeden z ładniejszych samochodów. Ok, zgodzę się, że dużo jest ładnych samochodów, ale to jest Opel! Opel, który jest dość zwariowany – 280KM na przedniej osi? Musi być ciekawie. Nie bardzo efektywnie, ale jest szaleństwo, a o to w tych samochodach chodzi.

 

Podsumowanie

W Top10 Hot Hatchy spokojnie znalazłoby się miejsce na 100 samochodów, ale wtedy już mielibyśmy top100. I tak wszystkie są super – w końcu to hot hatche, specjalne wersje zwykłych aut. Nigdy się nie znudzą i niejednokrotnie są szybciej zauważane na drodze niż 3 razy mocniejsze o 5 razy droższe limuzyny.