Pierwsze półrocze bieżącego roku przyniosło kolejne obniżki cen komunikacyjnego ubezpieczenia OC. W raporcie RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych eksperci porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl podsumowali, którzy kierowcy mogli liczyć na najniższe składki, a którzy mimo obniżek wciąż musieli liczyć się z wysoką ceną polisy.

Młodzi kierowcy wciąż płacą najwięcej

Z danych porównywarki rankomat.pl wynika, że najwyższe ceny obowiązkowej polisy, towarzystwa ubezpieczeniowe oferowały młodym kierowcom, do 25. roku życia. Choć cena polisy w ich przypadku spadła najbardziej (o 16,7%), to i tak musieli oni za polisę zapłacić zdecydowanie więcej niż właścicielom pojazdów z innych grup wiekowych. W I półroczu 2019 r. młodzi kierowcy płacili za OC 1575 zł. Niewiele starsi kierowcy (26-35 lat) już tylko 719 zł.

Najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie w I półroczu 2019 r. płacili kierowcy do 25 roku życia. Koszt OC był w ich przypadku aż o 129,3% wyższy niż średnia cena w kraju. Osoby z najmłodszej grupy wiekowej mają z reguły niewielkie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów i nie wypracowały jeszcze zniżek za bezszkodową jazdę. Dodatkowo, statystyki policyjne wskazują, że to właśnie one powodują najwięcej wypadków drogowych

Urszula Pazio-Hrapkowicz

Dyrektor operacyjny, Rankomat.pl

Najtańsze OC dla bezszkodowych kierowców

Ubezpieczyciele najbardziej doceniają kierowców z nienaganną historią ubezpieczenia i to właśnie im proponują najniższe składki ubezpieczenia OC. Kierowcy, którzy w ostatnim roku polisowym spowodowali co najmniej jedną szkodę (kolizję lub wypadek), musieli liczyć się ze znacznym wzrostem ceny polisy.

Właściciele pojazdów, którzy nie byli sprawcami żadnej szkody przez ostatni rok płacili za OC średnio 673 zł. Tylko jedna szkoda na koncie kierowcy podnosiła cenę o 56,3%. Sprawcy trzech szkód musieli się natomiast liczyć kosztem polisy wyższym aż o 313%.

Pełna treść raportu: Raport RanKING – ceny OC w I półroczu 2019 r.


Rankomat.pl to lider wśród porównywarek ubezpieczeń, za pośrednictwem którego Polacy kupili już 1 mln polis. Serwis pozwala automatycznie porównać oferty kilkunastu wiodących firm ubezpieczeniowych, dzięki czemu nawet 70% użytkowników znajduje tańsze ubezpieczenie samochodu, podróży lub domu.

Rankomat.pl to również serwis o charakterze doradczo-informacyjnym. Tworzone przez specjalistów raporty, poradniki i analizy eksperckie zawierają szczegółowe informacje dotyczące cen ubezpieczeń oraz ich zmian w czasie. Wszystkie opracowania cechuje najwyższa jakość i wysoki stopień użyteczności.