Zbliżające się wakacje oznaczają dużo większe natężenie ruchu na drogach. Warto więc pamiętać o rozważnym prowadzeniu samochodu, zwłaszcza w mieście. Pomagają w tym kursy bezpiecznej jazdy organizowane przez firmę Crusar z Wrocławia. Dzięki nim poznamy kilka podstawowych zasad poruszania się po terenie zabudowanym, a także będziemy wiedzieć, jak korzystać z nich w praktyce.

Pasy bezpieczeństwa

Pasy powinny być zapięte zawsze – nawet, jeżeli wybieramy się tylko do sklepu i jazda będzie trwać pięć minut. Nigdy nie wiadomo, czy nie będziemy musieli gwałtowniej zahamować, co bez zapiętych pasów może grozić poważnymi obrażeniami. Zapinając pasy od razu po wejściu do samochodu, wyrabiamy sobie nawyk, który potem będzie czystym odruchem zapewniającym nam bezpieczeństwo.

Lusterka

Dobrze ustawione lusterka to gwarancja bezpieczeństwa na drodze. Dzięki nim jesteśmy w stanie dostrzec wszelkie sytuacje w ruchu ulicznym i podjąć odpowiednie kroki. Nie ograniczajmy się też w obserwacjach do lusterka wstecznego. Boczne są bowiem nieocenione w przypadku wyprzedzania, zmiany pasa ruchu, a także kontrolowania poboczy oraz wyjeżdżających z uliczek czy parkingów samochodów.

Prędkość

W terenie zabudowanym możemy poruszać się z prędkością do 50 km/h lub 30 km/h. Starajmy się przestrzegać tych przepisów, gdyż dzięki temu minimalizujemy ryzyko kolizji z innymi samochodami. Dbamy także o bezpieczeństwo pieszych, dla których zderzenie z szybko jadącym samochodem może skończyć się tragicznie. Przy mniejszych prędkościach możemy sprawniej wyhamować – a tym samym nie narażać zdrowia i życia przechodniów.

Kierunkowskazy

Warto wyrobić sobie nawyk używania kierunkowskazu za każdym razem, gdy skręcamy lub zmieniamy pas ruchu. Informujemy tym pozostałych uczestników ruchu drogowego o naszych zamiarach, co pozwala im dostosować do tej sytuacji własne manewry.

Płynna jazda

Wyprzedzanie, zmiana pasa ruchu, hamowanie, przyspieszanie – to wszystko powinno być jak najbardziej płynne. Korzystajmy z lusterek, upewniając się, czy na pewno możemy wykonać daną czynność, po czym zróbmy to szybko i sprawnie.

Jazda po mieście wymaga zaangażowania oraz podzielności uwagi – korki, światła oraz zatłoczone ulice nie ułatwiają prowadzenia samochodu. Jednak po ukończeniu kursu bezpiecznej jazdy zyskamy pewność siebie, a pokonywanie miasta na czterech kółkach stanie się o wiele prostsze. Warto więc, szczególnie przed wakacjami, wziąć udział w takim kursie – to inwestycja w bezpieczeństwo nasze i naszej rodziny.

Firma Crusar oprócz szkoleń bezpiecznej jazdy oferuje także ciekawe aranżacje imprez integracyjnych z wykorzystaniem aut terenowych i rajdowych. Zatem kiedy już osiągniemy perfekcję w poruszaniu się po mieście, możemy spróbować swoich sił w terenie.