Kiedy należy wymienić opony?
Opony pełnią jedną z najważniejszych ról w naszym pojeździe. Warto wiedzieć, że odpowiadają one za jedyny punkt styku samochodu z drogą. Ta mała powierzchnia, wielkości mniej więcej kartki papieru ma olbrzymie znaczenie dla naszego bezpieczeństwa i komfortu podróży.
Chcąc bezpiecznie i przyjemnie dotrzeć do celu, warto więc zadbać o regularną wymianę . Kiedy należy to zrobić? Poniżej wskazujemy trzy najczęstsze sytuacje.
- Zbyt stare opony – po okresie około 5-6 lat guma zaczyna ulegać naturalnym procesom starzenia, co negatywnie wpływa na jej parametry. Należy mieć to na uwadze nawet w przypadku, gdy opona wygląda dobrze, a bieżnik nie jest zużyty.
- Zużycie bieżnika – jazda na oponach z bieżnikiem poniżej 1,6 milimetra jest zabroniona przez polskie prawo. Mandat jest tu jednak najmniejszym zmartwieniem. W takim przypadku znacznie pogarsza się przyczepność, a kontrola nad pojazdem staje się trudniejsza i dużo mniej stabilna.
- Zły stan techniczny – obejmuje on wszelkie niepokojące znaki takie jak: wybrzuszenia, bąble, nacięcia na ścianie bocznej oraz wyząbkowanie bieżnika. Niektóre z tych usterek dyskwalifikują oponę z dalszego użytkowania i tworzą zagrożenie.
Inny rodzaj wymiany opon stanowi wymiana sezonowa. Zaleca się ją co najmniej dwa razy do roku, przed sezonem zimowym i letnim. Ze względu na kapryśną pogodę nie ma jednolitej daty, kiedy należy to zrobić. Wśród kierowców przyjęły się dwa takie momenty.
W jakim momencie roku wymienić opony:
- na zimowe – gdy średnia temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza,
- na letnie – gdy średnia temperatura powietrza wzrasta powyżej 7 stopni Celsjusza.
Jak zadbać o stan opon?
Jak widać, bardzo często jesteśmy zmuszeni do wymiany opon przez ich zły stan lub zużycie. Jednak przy odpowiedniej dbałości o “buty” naszego pojazdu, dłużej zachowują one świeżość i pełnię potencjału.
Co możesz zrobić, żeby przedłużyć żywotność opon?
- Zadbanie o stan techniczny
- Prawidłowa eksploatacja – warto podróżować ostrożnie, bez nadmiernego narażania opon na uszkodzenia. Szczególnie tyczy się to manewrów miejskich oraz najazdów np. na krawężnik, co może uszkodzić bok opony lub felgę.
- Regularna kontrola – zaleca się ją co najmniej raz do roku, podczas sezonowej wymiany. Oględziny u specjalisty pomogą szybciej wykryć ewentualne usterki i określić, czy opony nadają się do dalszej jazdy.
Wymiana opon – domowo czy u specjalisty?
Posiadając komplet opon z felgami do wymiany, możemy wymienić koła w warunkach domowych. Wymaga to jednak wiedzy, specjalistycznych narzędzi oraz dużej ilości wolnego czasu. Nie zaleca się jednak dokonywania wymiany samemu – istnieje wtedy duże ryzyko uszkodzenia opony lub koła, czego konsekwencje odczujemy dopiero w trakcie jazdy.
w warsztacie niesie ze sobą kilka dużych korzyści. Specjalista posiada fachową wiedzę, dzięki czemu mamy gwarancję dobrze przeprowadzonego procesu. Dodatkowo, dobry fachowiec będzie wyczulony na wszelkie nieprawidłowości (takie jak pęknięcia) i zasugeruje nam dalsze kroki. To zdecydowanie bezpieczniejszy i solidniejszy wybór.
Jaki jest koszt wymiany opon w Polsce?
Koszt wymiany opon jest zależny od wielu czynników: cennika konkretnego warsztatu, miasta oraz rozmiaru i rodzaju konkretnej felgi. W koszt może wliczać się opcjonalna wymiana wentyla, wyważanie kół oraz ustawienie ich geometrii, jeśli takie zabiegi są konieczne.
W większości przypadków możemy uspokoić kierowców – wymiana opon nie jest droga! Koszt wymiany kół o popularnej średnicy R16 mieści się w przedziale od 20 do 30 złotych za oponę. Warto więc postawić na usługi specjalisty, by cieszyć się pewną i bezpieczną jazdą!
Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem 24opony.pl