Skupię się na stawkach za ubezpieczenie OC, ponieważ AC to bardzo indywidualna sprawa uzależniona od samego samochodu czy chociażby miejsca parkowania w nocy.

Rosnące stawki

Ceny OC rosną już od dłuższego czasu. W roku 2016 wzrost ten to lekko ponad 50% porównując styczeń do grudnia.

Słyszy się również o przypadkach osób gdzie to samo towarzystwo zaproponowało odnowienie polisy z kilkukrotnie wyższą stawką w porównaniu do roku poprzedniego. Średni trend natomiast nie jest, aż tak zwyżkowy.

Wybór ubezpieczenia

OC jest obowiązkowe, więc nie ma co tutaj zbytnio się nad tym rozwodzić – trzeba je wykupić i tyle. Ale naprawdę warto odpowiednio wcześniej poszukać i porównać oferty. Tak jak pisałem ostatnio, kalkulacja dla tych samych danych może być diametralnie różna. Naturalnie w grę wchodzą zniżki, ale i to jak dany ubezpieczyciel się ceni. Różnice w cenie wynikają z innego sposobu wyliczania składki.

Generalnie warunki ubezpieczenia OC są podobne więc nie warto trzymać się rok w rok tego samego ubezpieczyciela z przyzwyczajenia bez sprawdzania oferty innych towarzystw. Chyba, że rzeczywiście proponuje on najkorzystniejsze to wtedy bez problemu przedłużamy.

Dodatki

OC, to jedno, ale warto pomyśleć jeszcze o NNW, Assistance i Zielonej Karcie. NNW to sprawa dość oczywista – dla własnego spokoju powinniśmy je dodać do polisy, zwłaszcza, że nie podnosi ono w znaczący sposób składki.

Co do Assistance, to tutaj należy się zastanowić. Są przeróżne oferty, różniące się zasięgiem obsługi i jej zakresem. Jeżeli często wyjeżdżamy za granicę warto na przykład rozszerzyć holowanie do 1000 km i dodać auto zastępcze czy nocleg. Jeżeli dojeżdżamy do pracy niedaleko czy też często “kręcimy” się wokół domu i nie mamy nikogo, kto by mógł nas odholować do domu to warto znieść franczyzę i zapewnić sobie holowanie nawet jeśli jesteśmy 1 km od domu. Jeżeli auto jest dla nas niezbędne na co dzień koniecznie musimy mieć zapis o aucie zastępczym na okres naprawy.

Pewnie powiecie, że Zielona Karta to już relikt przeszłości. Fakt, jeśli poruszamy się w granicach Unii Europejskiej nie będzie nam potrzebna jak kiedyś – honorowana jest polisa wydana w państwie członkowskim. Jednakże podam Wam jeden przykład gdzie rok temu szybko ją wyrabiałem: wracając z Chorwacji przejeżdżaliśmy przez Bośnię i Hercegowinę, która w UE nie jest. Co prawda podczas kontroli granicznej nie była potrzebna, ale już policjant mógłby o nią zapytać. Warto o tym pamiętać i mieć ją w pogotowiu gdy pojawi się jakiś dalszy wyjazd.

Przedłużanie ubezpieczenia

Tak jak wspomniałem wcześniej, dla własnej oszczędności za każdym razem jak kończy nam się polisa powinniśmy na nowo porównywać oferty i wybrać tą najkorzystniejszą.

Ja przedłużałem ubezpieczenie pod koniec maja i po kontakcie z kilkoma agentami i analizie wyników jakie podał mi , zdecydowałem się na… to samo towarzystwo. Składka za samo OC urosła z 780 zł w maju 2016 do 1053 zł w maju 2017. Czyli widzicie, doszły zniżki bo żadnego zdarzenia w ostatnim roku nie miałem, a wzrost rok do roku w tym samym TU o 35%.

Kalkulatory ubezpieczeń

W internecie możemy spotkać dużo serwisów, które oparte są o konkretne kalkulatory agregujące oferty różnych towarzystw. Najpopularniejszy z nich to Rankomat. Moim zdaniem warto zdywersyfikować poszukiwania i przeliczyć składkę w używając tego typu kalkulatorów.

Wiele z nich rozbudowanych jest o przydatne serwisy tematyczne. Dla przykładu, , serwisem, który udostępnia użytkownikowi kalkulator, informacje o TU czy przydatną sekcję eksperta, jest pewne i przyjemne. Takie miejsca w sieci warto sobie zapamiętywać, na kolejne lata.

Takie porównywanie nic was nie kosztuje, a można naprawdę zaoszczędzić.

Kary

A co się stanie jak przegapimy przedłużenie ubezpieczenia? Nie wystarczy unikanie kontroli drogowej. Trzeba zapłacić wysoką karę – nawet 3700 zł dla samochodów osobowych jeżeli przerwa w ubezpieczeniu to ponad 2 tygodnie.

A na koniec, mała ciekawostka

Jak myślicie, ubezpieczenie w Polsce jest drogie czy tanie? Zależy jak na to patrzeć – trzeba wziąć pod uwagę zarobki i sprawdzić jaką część średniego wynagrodzenia w kraju stanowi średnia składka ubezpieczenia.

Na przykład średnia składka ubezpieczenia w Szwajcarii to ponad 500 Euro, a w Niemczech prawie 250 Euro. Czyli stawki droższe kilkukrotnie, ale zarobki również…