Mało kto lubi zimę i zawsze wszyscy czekają na porę letnią, gdy w końcu będziemy mieli wysokie temperatury. Jednak natura człowieka jest taka, że zawsze znajdzie sobie powód do narzekania, że za gorąco, za duszno. Dlatego też wymyślono klimatyzację. Z pomieszczeń przeniosła się do samochodów i stała się już niemalże standardowym wyposażeniem.

Niewielu z nas jednak zdaje sobie sprawę, jak ważny jest odpowiedni serwis klimatyzacji. Wydaje się nam, że wystarczy ją włączyć i zawsze wszystko będzie w porządku. Okazuje się, że wszędobylski kurz i pyłki powodują zanieczyszczenie układu i pojawianie się grzybów i bakterii.

Okresowe przeglądy

W przypadku odgrzybiania klimatyzacji liczy się systematyczność działań. Eksperci z Volkswagen Samochody Użytkowe radzą, by przeprowadzać dezynfekowanie przed każdym sezonem: “naszym Klientom radzimy, by działania związane z poprawną konserwacją układu klimatyzacyjnego przeprowadzać co roku. Samochody firmowe, szczególnie dostawcze, takie jak Crafter czy nawet mniejszy Caddy, pokonują wiele kilometrów. Kierowcom zależy na komforcie w czasie dnia pracy i używają klimatyzacji bardzo często. Po kilku miesiącach sezonu wysokich temperatur nawet najnowocześniejszy układ nadaje się do dezynfekcji”.

Trudno nie zgodzić się z tą opinią. Nieprzyjemny zapach dobiegający z kratek wentylacyjnych po włączeniu klimatyzacji to bezpośredni powód byśmy zadbali o naszą klimatyzację.

Wiele osób twierdzi, że skoro klimatyzacja chłodzi należycie, nie ma potrzeby jej serwisu. Jest to błędne stwierdzenie, ponieważ zaniedbanie układu klimatyzacji powoduje w ostateczności nawet jego uszkodzenie. Jednak największym niebezpieczeństwem jest wpływ na zdrowie pasażerów. Wydawać by się mogło, że chodzi tutaj tylko o nieprzyjemny zapach. Jednakże dłuższe przebywanie w pojeździe wypełnionym zanieczyszczonym powietrzem powoduje, że te wszystkie wspomniane grzyby i bakterie lądują w naszych płucach.

“Dlatego tak ważny jest odpowiedni serwis klimatyzacji” – potwierdza specjalista z Volkswagen Samochody Użytkowe.

Zakres usługi

O czym należy pamiętać przy serwisie układu klimatyzacji? VW Użytkowe podpowiada: “proces dezynfekcji klimatyzacji to przede wszystkim czyszczenie całego układu, wymiana filtru przeciwpyłkowego oraz wymiana płynu chłodzącego. Nasi mechanicy dzięki dużemu doświadczeniu zapewniają wysoką jakość usługi wykonanej przede wszystkim kompleksowo”.

Co najciekawsze, budżet wydany na profesjonalną usługę odgrzybiania może okazać się zaoszczędzony. Jak zaznacza specjalista z VW: “poprawnie zakonserwowany układ wentylacji ma duży wpływ na zmniejszone zużycie paliwa oraz brak straty mocy samochodu”.

Podsumowanie

Myślę, że te kilka argumentów pozwoli przekonać wszystkich właścicieli firm, nawet z flotą zaopatrzoną w jeden samochód, że serwis klimatyzacji jest niezwykle ważną czynnością. Powinna być zlecana przede wszystkim profesjonalistom, którzy zadbają, by praca w każdym samochodzie był maksymalnie komfortowa i zdrowa.

Więcej przydatnych informacji można znaleźć pod adresem: http://www.vwklimatyzacja.pl/