Ja wam mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem, że opony zmieniać trzeba i nie należy na tym zbytnio oszczędzać. Oczywiście nie każdego stać na opony premium takich marek jak Pirelli czy Michelin – sam takich nie kupuję ze względu na cenę. Ale zbytnie oszczędzanie i kupowanie opon używanych mających ponad 5 lat jest naprawdę bezsensu. Już milion razy lepiej będzie kupno nowych opon, nawet z dolnej półki, które posłużą kilka lat.

Ja kupuję opony z klasy ekonomicznej – upatrzyłem sobie Barum Polaris 3 na zimę i Barum Bravuris 3 na lato. Z opon jestem naprawdę zadowolony, a wydatek w okolicy 1200 zł za cały komplet opon na felgi o rozmiarze 17 cali jest całkiem przyzwoity.

Ale spytacie gdzie kupować opony? Konkurencja na rynku jest ogromna, ale mnie ostatnio zainteresowało Allegro ze swoim uporządkowanym sposobem szukania opon. Nie musicie wpisywać w wyszukiwarce rozmiaru i liczyć na wyniki wg tytułów. Allegro udostępnia przejrzysty mechanizm filtrowania po rozmiarze, rodzaju i producencie opony.

Jak to na Allegro przystało oferta jest obszerna – aukcji różnych przedawców jest bez liku, w różnych konfiguracjach ilościowych (np. dla tych co dzielą zakup opon na 2 na sezon). Powiecie, dlaczego Allegro skoro tyle specjalizowanych sklepów w sprzedaży opon. Wg mnie warto rozważyć Allegro bo konkurencja w serwisie duża, a to daje szansę na niższe ceny. Do tego warto dodać możliwość zakupu ratalnego, gdzie wszystkie formalności załatwiane są przed monitorem. Pojawia się tutaj też sprawa darmowej przesyłki.

Co jeszcze? Bardzo fajna sprawa, nie tylko kupując opony zimowe, to Monety Allegro. Jest to swego rodzaju program lojalnościowy serwisu, gdzie podczas zakupów zbieramy Monety, które możemy wymieniać później na kupony pieniężne obniżające następne zakupy. Więcej możecie poczytać na specjalnej stronie stworzonej przez Allegro: monety.allegro.pl.

Podsumowując, zmieniajcie opony i pamiętajcie żeby były w miarę świeże. Tak naprawdę opona już po sezonie traci część swoich właściwości, ale oczywiście mało kto wymienia opony co sezon. Te 5 lat dla opon to maksimum, nawet mimo bieżnika, który jeszcze teoretycznie by się nadawał. Trzeba też pamiętać, że opona zimowa bieżnik ma wyższy od nowości i takiego też potrzebuje dla prawidłowej pracy.

Dobra opona = większa pewność prowadzenia + bezpeczeństwo podrózy