Różne rodzaje przyczep i lawet można wypożyczyć i nie są to duże koszty. Jednak nim ruszysz do wypożyczalni, poznaj przepisy dla kierowców kategorii B i cennik przy okazji.

Jaka przyczepka przy kategorii B?

Kategoria B uprawnia do ciągnięcia przyczepki lekkiej, różnego typu. Może to być platforma, z plandeką bądź uniwersalna. Istotna jest całkowita masa ciągu pojazdów i co ciekawe ustawodawca nieco zaskakująco sformułował przepisy, bo cięższą przyczepę również można ciągnąć, ale jest jeden haczyk.

Przyczepy lekkie przydają się do transportu motocykli, quadów, sprzętu budowlanego, rzeczy przy przeprowadzce itd. Zazwyczaj wypożyczalnia przyczep pod motor, łódkę czy quada oferuje szeroki wybór, od zwykłych platform po kryte przyczepy, zatem wiele sprzętów i rzeczy można przetransportować samodzielnie.

  • Przy kategorii B kierowca może ciągnąć przyczepkę lekką, której waga nie przekracza 750 kg, ale pod warunkiem, że osobówka nie waży więcej niż 3,5 tony. Zestaw przyczepa lekka plus auto nie może mieć DMC wyższego niż 4250 kg.
  • Przy kategorii B kierowca może ciągnąć również przyczepkę ciężką niż 750 kg, jednak jest wspomniany haczyk. Masa zestawu auto plus przyczepa nie może przekroczyć 3,5 tony. Zatem przyczepa ciężka, a auto musi być dużo lżejsze niż w przypadku, gdy może ciągnąć przyczepę lekką.

Ten drugi przepis jest nieco mało logiczny, bo duża przyczepa potrzebuje konkretnego pod względem masy auta. Zwłaszcza że przyczepa nie może być cięższa od pojazdu.

Czasy, gdy za małym autkiem ciągnięta była wielka przyczepa raczej już nie wrócą, bo taryfikator mandatów od 2022 roku czyni z takiego przedsięwzięcia mocno nieopłacalne.

Wypożyczenie przyczepy- profesjonalne wsparcie przy wyborze

Choć może się wydawać, że jak auto ma hak to sprawa jest prosta, bo podpina się przyczepę i w drogę, to niestety zagmatwane przepisy znacznie to komplikują. Oczywiście z pomocą przychodzi dowód rejestracyjny pojazdu, bo w nim znajdziesz większość informacji, ale to wcale nie sprawia, że wybór przyczepy jest prosty.

Opcją jest wypożyczenie i profesjonalne wsparcie przy wyborze. Szczególnie jeśli chcesz przetransportować cenny dla siebie pojazd, np. motocykl. Przyczepa do transportu motocykla musi być odpowiednio dopasowana. Pracownicy wypożyczalni pomagają w doborze przyczepy do transportowanego załadunku, ale też do DMC auta oraz do obowiązujących przepisów i posiadanej kategorii prawa jazdy.

Wypożyczenie przyczepy lekkiej, przykładowo pod motor, z najazdami to koszt około 50 zł za dobę. Natomiast lekką, uniwersalną przyczepkę wypożyczysz nawet za niecałe 40 zł za dobę.
Samodzielny transport różnych załadunków jest dużo tańszy niż zlecenie tego firmie, natomiast nie opłaca się nie stosować do przepisów, bo mandat może mocno zaboleć.

Artykuł sponsorowany