Dobór akumulatora – co jest istotne?

Akumulator, nim całkowicie ulegnie zużyciu, daje sygnały, że zbliża się czas jego wymiany. Napięcie zaczyna spadać i ogniwo słabiej się ładuje. Jeżeli napięcie przy wyłączonym silniku spadnie poniżej 10,5 V, to znak, że trzeba pomyśleć o nowym ogniwie. Dobór akumulatora jest niezwykle istotny, bo to od niego zależy prawidłowe działanie samochodu. Dlatego, gdy chcemy kupić nowe ogniwo, musimy wziąć pod uwagę kilka rzeczy – wśród nich typ akumulatora, jego rozmiar i biegunowość, ale także markę.

Na rynku najpopularniejszymi typami ogniw są akumulatory kwasowo-ołowiowe – obecnie w znakomitej większości bezobsługowe, czyli bez konieczności dolewania elektrolitu, akumulatory EFB stosowane jako zamiennik kwasowo-ołowiowych i przy samochodach z systemem Start/Stop, a także AGM – akumulatory z elektrolitem zaabsorbowanym w macie szklanej, które stosuje się w pojazdach z systemem Start/Stop z odzyskiwaniem energii podczas hamowania oraz często jako ogniwo do aut terenowych, ze względu na dużą tolerancję wstrząsów i przechyleń.

Dlaczego ważny jest rozmiar i biegunowość? Dobór akumulatora powinien obejmować również te aspekty, gdyż zbyt duże ogniwo nie zmieści się w miejscu, gdzie było zamontowane stare. Zbyt mały akumulator też może być problematyczny, ponieważ powinien być on umieszczony w ten sposób, aby podczas jazdy się nie ruszać. Jeśli chodzi o biegunowość, gdy ta będzie odwrotna względem poprzedniego akumulatora, nie będziemy w stanie go podpiąć. Z kolei, gdy chodzi o producenta akumulatora, warto postawić na firmę znaną i słynącą z wysokiej jakości – jak na przykład VARTA, Bosch, Yuasa czy Exide. 

Dobór akumulatora – odpowiednie parametry

Dobór akumulatora to przede wszystkim jednak wybór odpowiednich parametrów. Pierwszym i najłatwiejszym do określenia parametrem jest napięcie. Wyraża się je w woltach i w zasadzie w każdym samochodzie osobowym wynosi ono 12 V. Kolejnym jest pojemność, którą określa się w amperogodzinach – dzięki temu wiemy, przez ile godzin akumulator w temperaturze 25 stopni Celsjusza będzie w stanie oddawać prąd o natężeniu 1 A. Ostatnim z parametrów jest prąd rozruchowy. Podaje się go w amperach i oznacza on jednorazowy wydatek prądu, jaki akumulator jest w stanie wygenerować.  

Należy pamiętać, że wszystkie parametry powinny zostać dobrane indywidualnie do konkretnego samochodu. Wybranie jak największej pojemności i prądu rozruchowego nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ taki akumulator będzie cały czas niedoładowany, a zbyt wysoki prąd rozruchowy sprawi, że będzie mniej odporny na głębokie rozładowania. Dlatego dobór akumulatora najlepiej powierzyć profesjonalistom.

Nowy akumulator – gdzie najlepiej kupić i jakich miejsc unikać?

Gdy dobór akumulatora jest już za nami i wiemy, jakie powinien spełniać kryteria, należy zdecydować się na odpowiednie miejsce jego zakupu. To, wbrew pozorom, nie jest bez znaczenia. Chcąc kupić akumulator, lepiej wybrać taki sklep, który specjalizuje się w sprzedaży ogniw – wtedy wiemy, że są one przechowywane we właściwy sposób, okresowo doładowywane, a obsługa będzie w stanie udzielić nam fachowej pomocy. 

Dobrym pomysłem będzie kupno akumulatora przez Internet, ale w miejscu sprawdzonym. Takim wyborem może być Battery Point – znajdziemy tam markowe, wysokojakościowe ogniwa, a dzięki profesjonalnej obsłudze i intuicyjnej wyszukiwarce dobór akumulatora będzie prosty. Jest też możliwość wymiany kupionego akumulatora w jednym z partnerskich warsztatów. 

Artykuł sponsorowany