Aby zwiększyć liczbę samochodów o napędzie elektrycznym, polski rząd uruchomił specjalny program w formie dotacji przeznaczony zarówno dla konsumentów, jak i firm. Trudno jednak pisać o spektakularnym sukcesie, ponieważ „Mój elektryk” działa od lipca 2021 roku, a do końca stycznia 2022 roku zostało podpisanych w sumie jedynie 361 umów o dotację. W całym 2021 roku przybyło tylko 20 tys. sztuk samochodów o napędzie elektrycznym. Jak wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, na koniec ubiegłego roku po polskich drogach jeździło ich ponad 38 tys. sztuk.

Wydaje się jednak, że coś drgnęło w sprzedaży elektryków, bo w lutym 2022 roku było ich na polskich drogach już prawie 43 tys. sztuk. Problemem jest cena takich aut, ale i nadal słaba infrastruktura do ładowania – na koniec 2021 roku w Polsce zarejestrowano tylko niecałe 2 tys. ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Posiadanie takiego samochodu ma jednak wiele zalet.

Dlaczego warto kupić samochód elektryczny?

Wysokie ceny samochodów elektrycznych nie przekonują do zakupu tego typu pojazdów, jednak auta bez napędu spalinowego mają wiele zalet i generują korzyści dla swoich właścicieli. To przede wszystkim bardziej ekologiczne auta niż tradycyjne. Nie emitują dwutlenku węgla do atmosfery. Spaliny samochodowe nie tylko źle wpływają na środowisko naturalne, ale też są szkodliwe dla naszego zdrowia.

Aspekt ekologiczny to jednak nie wszystko. Coraz wyższe ceny paliwa to także dobry argument, żeby przesiąść się do auta elektrycznego. Tańsza eksploatacja takich pojazdów to duża zachęta, szczególnie gdy do ładowania używa się instalacji fotowoltaicznej. Należy również pamiętać, że właściciele „elektryków” mają różne przywileje, takie jak np. darmowe parkingi w wielu miastach Polski czy możliwość jeżdżenia buspasami, co w godzinach szczytu jest idealnym rozwiązaniem. Samochody o napędzie elektrycznym mogą także wjeżdżać do stref czystego transportu.

OC samochodu elektrycznego – od czego zależy składka?

Zanim zaczniemy szukać najtańszego OC i dowiemy się , warto mieć świadomość, że cena polisy zależy od wielu czynników. Dotyczy to także samochodu z napędem elektrycznym. Każdy ubezpieczyciel ma własną strategię ustalania składki. Jej wysokość jest uzależniona od oszacowanego ryzyka. Pod uwagę jest brany m.in. wiek kierowcy, który będzie użytkował „elektryka”.

Młodzi płacą więcej, bo powodują więcej wypadków na drogach. Istotne jest także doświadczenie za kierownicą (od ilu lat kierowca ma prawo jazdy). Na cenę OC wpływa również miejsce zamieszkania. W dużych miastach jest większe ryzyko wypadku czy stłuczki, więc i OC jest droższe dla ich mieszkańców. Ważna jest również historia ubezpieczenia i zniżki, jakie ma właściciel auta. Na wysokość składki wpływa także sam samochód – jego napęd, pojemność silnika, marka, model itd.

Gdzie szukać najtańszego OC?

Zanim sprawdzimy, czy za samochód elektryczny płaci się niższą składkę OC, należy wyjaśnić, gdzie można znaleźć tanią polisę. Zapytaliśmy o to eksperta.

– Trzeba podkreślić, że ubezpieczenie OC jest nie tylko obowiązkowe w Polsce, ale i jego zakres jest narzucony z góry przez przepisy prawa. To oznacza, że przy wyborze OC najlepiej kierować się ceną – wyjaśnia ekspert Punkta.pl. – Aby znaleźć rzeczywiście najtańszą ofertę OC, konieczne byłoby zapoznanie się z wieloma propozycjami towarzystw ubezpieczeniowych. Trudno jednak chodzić po placówkach stacjonarnych. Znaleźć najlepsze OC można najszybciej i najłatwiej, używając do tego internetowej porównywarki ubezpieczeń. To także dobre rozwiązanie przy samochodach elektrycznych, ponieważ w porównywarce podaje się rodzaj napędu pojazdu – podkreśla ekspert.

OC auta z silnikiem elektrycznym czy spalinowym – które tańsze?

Wspomnieliśmy wcześniej, że właściciele „elektryków” mają różne przywileje, a do tego wydają mniej na eksploatację. Czy również OC pojazdów elektrycznych jest tańsze? Aby to sprawdzić, skorzystaliśmy z rady naszego eksperta i wypróbowaliśmy porównywarkę ubezpieczeń Punkta.pl.

Wykonaliśmy kilka symulacji dla samochodów o różnych rodzajach napędów. Otrzymaliśmy następujące kalkulacje składek OC:

  • samochód z silnikiem wysokoprężnym (Diesel) – 858 zł;
  • hybryda – 842 zł;
  • auto z silnikiem benzynowym – 839 zł;
  • samochód o napędzie elektrycznym – 550 zł.

Te ceny OC są najlepszym komentarzem. Auto elektryczne jest doceniane coraz bardziej przez ubezpieczycieli i dzięki temu można liczyć na niższą składkę OC.

Samochody elektryczne to prawdopodobnie przyszłość motoryzacji. Coraz więcej koncernów zaczyna produkować takie pojazdy. Jednocześnie władze państwowe i miejskie zachęcają do zakupu „elektryków” dotacjami i różnymi przywilejami. Dużą zachętą są jednak także niższe koszty eksploatacji samochodów elektrycznych i często tańsze OC.

Źródła:
1.
2.
3.

Artykuł zrealizowany we współpracy z porównywarką ubezpieczeń Punkta.