Oczywiście kryteriów wyboru solidnego warsztatu samochodowego jest wiele. Darek Koza – redaktor bloga motoryzacyjnego , przedstawia kilka najistotniejszych, na które z pewnością trzeba zwrócić uwagę.
Renoma i opinie znajomych
Większość z nas w pierwszej kolejności zwraca się o radę do znajomych. To ich pytamy o to, czy mają do polecenia sprawdzonego mechanika, który naprawi auto dobrze, szybko i nie za drogo. Takie polecenia są najlepszą reklamą każdego warsztatu.
Warto jednak pamiętać, że niektóre z warsztatów specjalizują się w konkretnych markach samochodów. Fakt, iż mechanik dobrze radzi sobie z naprawą Fordów nie musi koniecznie oznaczać, że równie dobrze zadba o Toyoty czy .
Jeśli zdecydujesz się przeglądać opinie w internecie, rób to z pewną dozą sceptycyzmu. Pamiętaj, że część z pozytywnych wpisów może pochodzić od opłaconych osób, z kolei część negatywnych może być wynikiem działania konkurencji.
Cena, czyli jak nie przepłacić
Wielu kierowców, szukając warsztatu, chce dokonać naprawy jak najtaniej. Nie jest to jednak najlepsze kryterium. Tutaj sprawdza się stara zasada — jeśli chcesz, aby coś było zrobione dobrze, nie patrz na cenę.
Nie oznacza to oczywiście, że im drożej, tym lepiej. Po prostu warto pamiętać, aby nie wybierać warsztatu samochodowego jedynie na podstawie kryterium ceny.
I tutaj przechodzimy do wyceny naprawy. W większości warsztatów sama diagnoza jest bezpłatna lub płatna symbolicznie. Dopiero po pierwszej wycenie i poznaniu kosztorysu zapada decyzja o naprawie. Jeśli zaś w trakcie naprawy okaże się, że coś jeszcze wymaga wymiany bądź serwisu, powinno to zostać telefonicznie ustalone.
Dopytaj o to w warsztacie, na którego usługę się zdecydujesz, aby rachunek końcowy nie przyprawił Cię o zawrót głowy.
Szeroki wachlarz usług
Część warsztatów ma dość wąską specjalizację, inne wręcz przeciwnie. Jeśli twoje auto wymaga poważniejszej naprawy, wybierz miejsce, które oferuje zarówno naprawę mechaniczną, jak i blacharską, a może nawet i i od każdej z tych rzeczy ma odpowiednio wykwalifikowanych fachowców.
Unikniesz wizyty w kilku miejscach, a przy okazji najprawdopodobniej zaoszczędzisz na całkowitych kosztach.
Części oryginalne czy zamienne?
Zanim zostawisz samochód w warsztacie, dopytaj także, czy korzysta on z części oryginalnych czy też zamienników. Oczywiście te drugie wcale nie muszą oznaczać niższej jakości, ale wiele zależy od producenta — są zamienniki i „zamienniki”.
Od tego, czy warsztat skorzysta z części oryginalnych czy zamienników zależeć będzie końcowa cena za usługę. Miej jednak na uwadze, że czasem nie warto oszczędzać. Zwłaszcza, jeśli chodzi o bezpieczeństwo.
Mała podpowiedź: jeśli podczas naprawy wymienione zostały płyny lub , możesz poprosić o zwrot niewykorzystanych w pełni opakowań. I tak zapłaciłeś za całe.
Czas oczekiwania
Wiadomo, że każdy kierowca liczy na to, że jego samochód zostanie naprawiony w pierwszej kolejności. Czas naprawy zależny jest jednak od wielu czynników. Wpływa na to m.in. liczba samochodów czekających w danej chwili na naprawę, dostępność części zamiennych czy rzeczy tak prozaiczne jak sezon urlopowy.
Szacunkowy czas potrzebny na naprawę powinieneś poznać w chwili zostawiania samochodu na placu. Jednak zawsze może on ulec zmianie, o czym powinieneś zostać poinformowany z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli to ciebie gonią terminy, poinformuj o tym warsztat — wszyscy jesteśmy ludźmi i znalezienie kompromisu może być prostsze niż myślisz.
Pamiętaj, że w lepszych warsztatach czas oczekiwania jest dłuższy, co jest w pełni zrozumiałe.
A jeśli już znajdziesz warsztat, który spełni wszystkie twoje oczekiwania, trzymaj się go. Dodatkowym atutem będzie fakt, iż mechanicy będą dokładnie znać historię napraw twojego auta. A ty nie będziesz się stresować, powierzając im swój samochód.