Komu przysługuje odszkodowanie w zdarzeniu drogowym?

Odszkodowanie z OC za straty poniesione w wypadku lub kolizji przysługują każdemu, kto został poszkodowany w zdarzeniu drogowym z wyjątkiem sprawcy. Niezwykle istotne jest więc ustalenie, kto ponosi winę oraz jak przebiegało zdarzenie. W przypadku kolizji wystarczy spisać oświadczenie zawierające jej opis oraz sprawcę i poszkodowanego. Gdy mamy do czynienia z wypadkiem, w którym doszło do obrażeń fizycznych, należy wezwać policję. Funkcjonariusze sporządzą specjalną notę policyjną, która będzie podstawą roszczeń dla poszkodowanego oraz ważnym dokumentem dla ubezpieczyciela.

Jak starać się o odszkodowanie z OC sprawcy?

Z przygotowanym oświadczeniem należy zwrócić się do ubezpieczyciela o rozpoczęcie procesu odszkodowawczego. Jeśli została sporządzona notatka policyjna, poszkodowany powinien zostać poinformowany o tym:  jakiej komendy przedstawiciele interweniowali, o numerze rejestracyjnym oraz ubezpieczycielu sprawcy. Wystarczy więc podać ubezpieczycielowi informację czy na miejscu była policja i z jakiego komisariatu. Ten sam kontaktuje się z funkcjonariuszami i otrzymuje od nich potrzebne informacje.

Sam proces najlepiej rozpocząć jak najszybciej. W przypadku zwłoki towarzystwo ubezpieczeniowe może zarzucić zacieranie śladów lub pogłębianie się usterki spowodowane użytkowaniem uszkodzonego pojazdu.

Proces ubiegania się o odszkodowanie może różnić się nieco nie tylko ze względu na rodzaj zdarzenia drogowego, ale także formę ubiegania się o roszczenie. Możliwe jest załatwienie wszystkich formalności online lub stacjonarnie. Niekiedy pieniądze mogą trafić do samego poszkodowanego, ale możliwy jest także wariant z rozliczeniem bezpośrednio pomiędzy warsztatem i ubezpieczycielem. Sam proces ubiegania się o odszkodowanie z OC sprawcy jest jednak tematem na inny artykuł. 

Kto może pomóc w dochodzeniu prawa do odszkodowania?

Co ważne w bardziej skomplikowanych przypadkach można zwrócić się o pomoc do fachowca zajmującego się na co dzień wsparciem w zakresie odszkodowań samochodowych. Prawnik specjalizujący się w tego typu sprawach pomoże nie tylko przebrnąć przez wszystkie procedury, ale zadba o to, aby ubezpieczyciel nie zaniżał kwot czy wypłacił odszkodowanie za wszystkie należne koszty. Mogą to być poza naprawą, koszty holowania, utrata wartości pojazdu, wynajęcie samochodu zastępczego itp.

Szukasz wsparcia w zakresie odszkodowań samochodowych? Znajdź nie tylko specjalistę, ale przede wszystkim człowieka z pasją do motoryzacji.

Artykuł sponsorowany