Kilka zasad, które pomogą uniknąć błędów.

Wspólnik

Po pierwsze: upewnij się, czy kolega, który tak bardzo chce z Tobą współpracować, ma pojęcie na temat samochodów. Może się okazać, że nadepniesz na minę i sprowadzone auto to kupa złomu.
Jeśli jesteś mechanikiem lub masz rozeznanie w tematyce motoryzacyjnej, wykorzystaj dostępne możliwości rozmów video, nagrań głosowych, przesyłania dobrej jakości zdjęć. Co prawda nie jest to profesjonalny sposób i nigdy nie da stuprocentowej gwarancji jakości pojazdu, ale będziesz mógł posłuchać pracy silnika, sprawdzić, czy auto nie rdzewieje, obejrzeć obtarcia, wgniecenia.

Dokumenty i transport

Pamiętaj, zanim zgodzisz się na dokonanie zakupu, sprawdź wszystkie dokumenty. I tu kolejny haczyk! Jeśli nie bierzesz bezpośredniego udziału w sprowadzaniu aut, nie przewoź samochodu wraz z dokumentami. Możesz trafić na nieuczciwego kierowcę, a zakupiony samochód rozpłynie się w powietrzu. Dlatego zweryfikuj osobę, która zobowiąże się do transportu auta z zagranicy. Musi być wiarygodna, profesjonalna i uczciwa.

Samochód na lawetę, a co z dowodem rejestracyjnym czy umową kupna? Te najlepiej przesłać pocztą. Tylko pamiętaj, aby wybrać przesyłkę ewidencjonowaną. Twój list jest wtedy bezpieczny i w razie zaginięcia w podróży będziesz miał możliwość odnalezienia go.

Ubezpieczenie

Nowe przepisy nakładają na nas obowiązek zarejestrowania sprowadzonego samochodu w ciągu miesiąca od momentu dotarcia do miejsca przeznaczenia, a co za tym idzie, należy samochód ubezpieczyć. Istnieje możliwość wystawienia polisy krótkoterminowej, trzydziestodniowej dla osoby fizycznej. Należy jednak pamiętać, że dla jednego pojazdu prawo pozwala wystawić tylko jeden dokument ubezpieczeniowy na zasadach ubezpieczenia OC na 30 dni. Potem pozostaje już tylko rejestracja samochodu i ubezpieczenie OC roczne.

Wyjątkiem od tej zasady jest prowadzenie działalności związanej z autohandlem, opierającej się na kodach PKD 45.11.Z lub 45.19.Z. Jeśli prowadzisz komis, możesz ubezpieczać swoje auta na 30 dni tak długo, jak długo pozostaniesz w ich posiadaniu. Szybko i sprawnie polisy komisowe wystawisz tutaj.

Poznaj inteligentne rozwiązanie technologiczne, które przypomni o kończących się terminach okresu ubezpieczenia, abyś nie zapomniał wznowić polisy OC na 30 dni, a tym samym, aby nie została nałożona na Ciebie kara z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wszystkie innowacyjne rozwiązania znajdziesz na stronie eAgent TWÓJ PIERWSZY AGENT ONLINE.

Teraz Twój biznes będzie bezpieczny.