Czujnik NOX — co to jest?

NOX emulator to nic innego, jak czujnik, który umożliwia wykrycie zbyt wysokiej obecności tlenku azotu w wydalanych przez pojazd spalinach. Dzięki niemu, emisja tego pierwiastka do powietrza jest znacznie mniejsza. A dlaczego to takie ważne, by nie przedostawał się on do niego w dużej ilości? Z powodu jego dużej szkodliwości – zarówno dla ludzkiego zdrowia i życia, jak i dla atmosfery ziemskiej.

Czujnik NOX znajduje się w układzie wydechowym pojazdu. To tam właśnie dokonuje stałych pomiarów stężenia azotu w spalinach. W jaki sposób? To proces wieloetapowy. Sonda NOX wyposażona jest w specjalną elektrodę. Jej zadaniem jest przeprowadzenie katalizy tlenków azotu, poprzez rozbicie ich na azot oraz tlen. W innym elemencie czujnika, czyli w specjalnych komorach, zachodzi zaś samo badanie w środowisku tlenowym i beztlenowym. Sygnał pomiarowy wysyłany jest natomiast poprzez impuls elektryczny.

Przy pomocy emulatora, prócz samego sprawdzenia stężenia tlenku azotu, można wykryć przyczyny niesprawności systemu oczyszczania spalin, rozpoznać elementy, które należy wymienić, czy też dowiedzieć się o konieczności konserwacji całego systemu.

Jak sprawdzić czujnik NOX?

Czujnik NOX może ulec awarii, czy też zużyciu. Jak więc sprawdzić, czy działa on prawidłowo? Okazuje się, że nie jest to wcale takie trudne. Najczęściej informacja taka rejestrowana jest w komputerze pokładowym, sygnalizuje w tym przypadku problem z kontrolą silnika. Wtedy samochód może automatycznie ograniczyć moc silnika. Jednak nie da się ukryć, że przecież kontrolka silnika może oznaczać różne nieprawidłowości, więc taki sygnał nie daje nam jednoznacznej informacji. Dlatego też niezbędne może być wykonanie dokładnej diagnostyki komputerowej.

Obecnie dostępne są także aplikacje, które umożliwiają kontrolowanie czujników NOX. Są dostępne na Androida więc można swobodnie przetestować taki program. Niezawodność aplikacji nie jest jednak potwierdzona, dlatego też lepiej jednak stawiać na profesjonalną diagnostykę.

Warto wiedzieć, że zużycie czujnika NOX może objawiać się także na inne sposoby. Bardzo często w takiej sytuacji do silnika nie jest podawana mieszanka o odpowiednim składzie. To może z kolei skutkować zwiększonym zużyciem paliwa, czy też kłopotem z poprawną pracą silnika i katalizatora.

A dlaczego właściwie dochodzi do awarii? Najczęściej przyczyną jest osadzanie się sadzy na elemencie pomiarowym.

Uszkodzony NOX emulator — co robić?

Co właściwie powinno się zrobić, gdy NOX emulator nie działa poprawnie? Czy można jeździć z uszkodzonym czujnikiem NOX? Niewłaściwie działająca sonda sprawia, że jakość prowadzenia samochodu jest znacznie niższa. Silnik ma wtedy ograniczoną moc, która spowodowana jest elektroniczną blokadą. Co więcej, spaliny wydzielane przez pojazd nie są wtedy poddawane pod kontrolę czujnika. Dlatego też w takiej sytuacji należy wymienić czujnik NOX na nowy.

Gdzie kupić czujnik NOX? Bez problemu można dostać go w sklepach z narzędziami diagnostycznymi. W ich asortymencie dostępne są także inne ważne elementy wyposażenia, jak choćby kasownik błędów. Wszystko to można zamówić online!

Artykuł sponsorowany