Po pierwsze ochrona

Bez względu na to, czy wybierasz się ze swoją pociechą autem w daleką podróż na drugi koniec kraju, czy jedziesz z nią do przedszkola, szkoły lub sklepu, fotelik samochodowy jest podstawą bezpieczeństwa. Urządzenie to zwiększa ochronę dziecka w razie niespodziewanego i niebezpiecznego zdarzenia drogowego. Warto pamiętać, że fotelik wpłynie na bezpieczeństwo dziecka tylko wtedy, gdy będzie odpowiednio dobrany do jego wagi. Istotny jest także prawidłowy montaż i przestrzeganie podstawowych zasad korzystania z fotelika. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule “”. Wybierając fotelik, zwróć także uwagę na jego certyfikaty. Absolutną podstawą jest homologacja ECE R44/04.

Po drugie wymóg prawny

Przewożenie dzieci w fotelikach jest usankcjonowane prawnie. Obecne przepisy w tej kwestii są wynikiem nowelizacji, mającej na celu dostosowanie polskich przepisów do tych unijnych. Zamiast kryterium wieku wprowadzono kryterium wzrostu. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.2020.0.110) mówi, że dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym.

Od powyższej zasady istnieją jednak wyjątki. I tak:

  • Dziecko o wzroście co najmniej 135 cm może podróżować na tylnym siedzeniu samochodu bez fotelika, jeśli wzrost i masa dziecka uniemożliwiają w nim podróż – art. 39 ust. 3b;
  • w przypadku przewożenia trojga dzieci samochodem osobowym, to, które ukończyło 3 lata, może podróżować bez fotelika. Zostaje wtedy przypięte pasami na środku tylnego fotela, między dwoma fotelikami. To jedyne przypadek z kryterium wieku;
  • dziecko nie musi jechać w foteliku w taksówce, w samochodzie policyjnym, karetce, pojeździe Straży Miejskiej lub Granicznej;
  • jeśli dziecko posiada zaświadczenie lekarskie, które mówi o przeciwwskazaniu do jazdy w foteliku.

Nieprzestrzeganie powyższych zasad jest wykroczeniem, które karane jest mandatem w wysokości 150 zł oraz 6 punktami karnymi.

Po trzecie wybór

Fotelik dla dziecka wybiera się ze względu na jego wagę. EKG/ONZ, czyli Europejska Komisja Gospodarcza Organizacji Narodów Zjednoczonych stworzyła 5 grup fotelików bezpieczeństwa ze względu na wagę dziecka:

  • Grupa 0 – mniej niż 10 kg;
  • grupa 0+ – mniej niż 13 kg;
  • grupa I – od 9 do 18 kg;
  • grupa II – od 15 do 25 kg;
  • grupa III – od 22 do 36 kg.

Najlepiej wybieraj foteliki z powyższych podstawowych grup. Mimo że będziesz musiał częściej je wymieniać, gdy dziecko będzie rosło, to będą one lepiej dopasowane do jego sylwetki.

Po czwarte Isofix

Nawet najlepszy fotelik nie spełni swojej funkcji, jeśli będzie nieprawidłowo zamontowany. Dlatego należy zakładać go zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Na szczęście dla kierowców w 2006 roku weszły w życie przepisy, które wymusiły na producentach samochodów instalację systemu Isofix. Czym on jest i jak wpływa na wzrost bezpieczeństwa dziecka w samochodzie?

Isofix to zestaw specjalnych uchwytów, dzięki którym zamontowanie fotelika bezpieczeństwa staje się dziecinnie proste. Wystarczy wsunąć go do sztywnych zaczepów, które znajdują się między oparciem fotela a siedziskiem. Kliknięcie będzie oznaką prawidłowego montażu. System Isofix zdecydowanie zmniejszył liczbę nieprawidłowych mocowań fotelików. Dodatkowo testy pokazały, że zwiększył on bezpieczeństwo w przypadku zderzeń bocznych.

Przewożąc dziecko w foteliku na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, koniecznie wyłącz poduszkę powietrzną dla pasażera. To podstawowa zasada! W razie wypadku poduszka wybucha z wielką siłą – może być bardzo niebezpieczna dla małego dziecka. Coraz częściej mówi się także o wprowadzeniu przepisów nakazujących wożenie najmłodszych dzieci przeciwnie do kierunku jazdy również na tylnym siedzeniu. Taka pozycja lepiej chroni głowę i szyję malucha w przypadku czołowego zderzenia.

Po piąte wątpliwe zamienniki

Na bezpieczeństwie nie powinno się oszczędzać. Dlatego najlepiej wybierz odpowiednio dobrany i atestowany fotelik do wagi pociechy. Odradzane jest używanie podkładek samochodowych, czyli taniej i niepewnej alternatywy dla fotelików. Przeznaczone dla dzieci ważących od 15 do 36 kg podkładki nie mają specjalnych mocowań do siedziska. Ich główną rolą jest ułatwienie przypięcia dziecka pasami. Jednak jest to pozorna ochrona, ponieważ maluch może się łatwo wyślizgnąć spod pasów. Dodatkowo podkładki nie chronią ciała i głowy dziecka.

Po szóste ubezpieczenie

Fotelik dziecięcy warto ubezpieczyć. Pozwoli Ci to na ubieganie się o odszkodowanie, w razie jego kradzieży, uszkodzenia, a także zniszczenia w zdarzeniu drogowym. Pamiętaj, że mimo braku widocznych defektów po wypadku na powierzchni fotelika, jego konstrukcja mogła zostać osłabiona. W przypadku kolejnego nieszczęśliwego zdarzenia drogowego istnieje ryzyko, że nie będzie on prawidłowo chronił dziecka. Oprócz opcjonalnego ubezpieczenia fotelika musisz pamiętać o obowiązkowym OC. Tanie . To z niego wypłacone zostanie odszkodowanie za fotelik, jeśli Ty będziesz sprawcą wypadku, a poszkodowany kierowca zwróci się w tej sprawie do Twojego ubezpieczyciela.